Základní pravidla bezpečnosti na internetu

30. července 2009 v 20:30 | Informatika |  Moderní technologie
Abyste se mohli po připojení k internetu cítit bezpečně, nemusíte kupovat drahé antivirové programy nebo přestat používat bezdrátové připojení přes wi-fi. Stačí dodržovat několik základních pravidel internetové bezpečnosti.

Nepoužívejte ke všem svým registracím stejné heslo. Jedno mějte například k e - mailu, jiné zase ke svému účtu na zábavném serveru, další zase v oblíbeném internetovém obchodu. Bezpečné heslo by mělo mít délku alespoň šest znaků a obsahovat alespoň dvě velká písmena a jedno číslo.
Pokud si potřebujete heslo napsat, mějte ho na bezpečné místě. Heslo je jako klíč od vašeho domu. Jistě by vás nenapadlo ho nechat ve dveřích. Často se však stává , že si lidé napíšou PIN k platební kartě na její obal nebo přihlašovací údaje do počítače na monitor.
Nikdy neposílejte přihlašovací jméno nebo heslo k jakémukoli účtu e-mailem.
Neotvírejte přílohy nevyžádaných e-mailů.
Pokud zadáváte heslo nebo PIN, vždy se sledujte, jetli se na vás nikdo nedívá. Slušný člověk v současnosti ví, že by vás v tu chvíli neměl pozorovat.
Na komunitních serverech (například Facebook, Libimseti.cz, xchat.cz a jiné) si rozmyslete, jaké osobní informace (i fotografie) zveřejníte. Pokud si nejste jistí, představte si, jak si vaše snímky z dovolené prohlíží váš neoblíbený kolega či jak si nepříjemný soused čte o vašich intimnostech.
Neregistrujte se na každém serveru, nepište svůj e-mail "po všech sloupech". Každou registraci či zveřejnění svého e-mailu si promyslete. Případně si na své pokusy založte další e-mail.
Pokud nevíte, kam vede odkaz, neklikejte na něj. Jestli to přesto chcete udělat, řiďte se alespoň následující radou.
poctivě stahujte a instalujte aktualizaci svého antivirového programu (ten si můžete stáhnout zdarma pro osobní užití). Při prohlížení lechtivých stránek si nezapomeňte zapnout rezidentní štít nebo nainstalovanou firewall a antispyware.


(2/2009)
 

66 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama