Michael Dell

30. července 2009 v 20:18 | Informatika |  Moderní technologie
Michael Dell je třicátý nejbohatší člověk na světě.

S majetkem téměř 16 miliard amerických dolarů projevoval obchodnické sklony už od mládí. Michael Dell se narodil v Texaském Houstonu v rodině zubaře a burzovní makléřky. Po matce zřejmě zdědil i sklony k byznysu, když už od dvanácti let obchodoval s poštovními známkami. Když pak v 16 letech vylepšil prodej předplatného místních novin Houston Post, kde byl na brigádě, vykázal roční příjmy 18 tisíc dolarů. Za peníze si koupil vůz BMW a počítač.
S výpočetní technikou se však setkal o rok dříve, kdy dokázal rozebrat model Apple II a znovu ho bez problému složil. Svůj pokoj na koleji Texaské univerzity, kde se pokoušel studovat medicínu, záhy přeměnil na sídlo společnosti PC's Limited, kterou později přejmenoval na Dell. Univerzitu nakonec nedokončil a začal se v polovině 80. let věnovat montování počítačů z použitých součástek.
V prvním měsíci po opuštění školy dokázal prodat počítače za 180 tisíc dolarů. Jeho strategie nebyla nikterak komplikovaná. Konkurence podle něj počítače předražovala., navíc zbytečně lpěla na skladech, Dell snížil marže, počítače začal montovat podle přání konkrétního zákazníka a skladníky nezaměstnával vůbec. Systém konkrétní objednávky pro konkrétního zákazníka mu zajistil i místo v učebnicích marketingu. V roce 1996 začal jako první z velkých výrobců prodávat přes internet.
Dnes (počátkem roku 2008) je Dell světovou dvojkou, loni vyrobil 40 milionů počítačů a utržil 57 miliard dolarů.


(1/2008)
 

47 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama