Google investuje do čisté energie

30. července 2009 v 20:12 | Informatika |  Ekologie
Příští rok (2008) budou směřovat desítky milionů dolarů do solárních a geotermálních systémů.

Společnost Google změnila internet a chce stejně změnit i svět energetiky. Vedení společnosti oznámilo masivní investice do alternativních zdrojů energie. Již v příštím roce by mělo jít o desítky milionů dolarů, směřujících především do solárních systémů, které získávají energii ze slunce, a do geotermálních systémů, které využívají energii z nitra země.
"V oblasti obnovitelné energie se už udělala spousta práce.Byly vyvinuty technologie, díky kterým - pokud budou rozvíjeny - může být jednou levnější získávat energii z obnovitelných zdrojů než z uhlí," říká spoluzakladatel společnosti Google a prezident pro produkty Larry Page.
A právě snaha, aby čisté energie z alternativních zdrojů byly levnější než elektřina získávaná z uhlí, je hlavním cílem společnosti Google. Firma již vyzkoušela využití alternativní energie při provozování svých datových center. "Chtěli bychom tutéž kreativitu a inovaci uplatnit také v globálním měřítku a přispět k výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, levnější než vyráběné uhlí," dodal Page. Firma chce s pomocí talentovaných vědců a investic vyprodukovat jeden gigawatt energie, tedy množství dostačující k zásobování města velikosti San Franciska. A to levněji něž stejný objem produkovaný z uhlí.
"Doufáme, že se nám tento cíl podaří splnit v horizontu několika let a nikoli desetiletí," uvedl Page.
Uhlí je primárním zdrojem výroby elektrické energie ve většině zemí světa a zajišťuje na 40 procent výroby energie. Emise oxidu uhličitého, vznikající při spalování uhlí, jsou jedním z nejtíživější ekologických problémů dneška. Výroba energie z obnovitelných zdrojů, která by byla levnější než získávaní energie ze spalování uhlí, by tak výrazně napomohla v úsilí o snížení emisí skleníkových plynů.
"Levná energie z obnovitelných zdrojů má zásadní význam nejen pro životní prostředí, ale i pro ekonomiku mnoha zemí světa, které trpí nedostatkem elektrické energie jakéhokoli druhu," dodal Sergey Brin, spoluzakladatel společnosti Google a prezident pro technologie.


(12/2007)
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama