Vodní elektrárny masakrují lososy

18. dubna 2009 v 16:40 | Informatika |  Ekologie
Několik desetiletí byli lososi v Česku vyhynulým druhem. A to přesto, že se je rybáři snaží vracet zpět do řek. Osud této ušlechtilé ryby, která pravidelně odplouvá do moře a vrací se rozmnožovat k pramenům českých řek, totiž zpečetily jezy a přehrad. Ty znemožnily lososům vracet se zpátky do mělkých vod k nakladení jiker.

Symbolickým hřebíčkem do rakve byla stavba zdymadla ve Střekově v Ústí nad Labem v roce 1935. To naprosto znemožnilo lososům tah do horních partií řek. Jen na Labi je na 93 jezů, přes které se ryby dostávají je velmi obtížně nebo vůbec ne.
Od roku 1997 rybáři začali vysazovat mladé lososy. Přestože je to stojí několik milionů ročně, lososů zatím příliš nepřibývá. Překážky na řekách, jezy a přehrady, jim stále brání vracet se proti proudu. Sice se vybudovala řada rybích přechodů, ale právě na klíčovém zdymadle ve Střekově není příliš zdařilý, takže ho ryby moc nevyužívají. Obrovské ztráty navíc rybám způsobují vodní elektrárny. Denně jejich turbíny zmasakrují metráky ryb, včetně vzácných lososů nebo cenných úhořů. V zahraničí přitom společnosti investují nemalé částky do zábran, které ryby oddělí od proudu mířícího k turbínám, i do výstavby líhní pro vzácné druhy. Ve Švédsku a v severských zemích to provozovatelé vodních elektráren dělají automaticky.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama