Velká tlačítka, málo funkcí

18. dubna 2009 v 17:10 | Informatika |  Moderní technologie
Mezi oblíbené cílové skupiny výrobců mobilních telefonů patří mládež anebo ženy toužící po stylových módních doplňcích. Vývoj demografické situace však nutí některé z nich myslet i na seniory.

Ať už se podíváme na portfolio jakékoli značky, všude vidíme totéž: pokračující miniaturizace zmenšuje klávesy natolik, ž s tím mívají problémy i běžní uživatelé a přestože se displeje zvětšují, písmena na nich jsou stejně velká, ne-li menší.
Přitom uživatelů, kteří z důvodů zhoršeného zraku nebo motoriky nemohou používat mobil, každým rokem přibývá. Velcí výrobci však tuto skutečnost zatvrzele ignorují, což je příležitost pro ty menší.
Jedním z takových výrobců je i zcela neznámý rakouský podnik Emporia Telecom. Ten na veletrhu IFA 2008 v Berlíně představil mimořádně jednoduchý a snadno ovladatelný telefon Emporia Life. Už na první pohled jej dobře rozeznáte od ostatních: jeho čelní straně nedominuje několik titěrných, ale pouze čtyři, a to extrémně velká. Stejně obří popisky nalezneme i na klávesnici, k níž se dostaneme po odsunutí čelní části. Černobílý displej má oranžový podklad, což má být podle výzkumů ten nejkontrastnější odstín.
Zatímco běžné telefony přetékají desítkami pro uživatele mnohdy nepotřebných funkcí, Emporia nabízí opravdu jen to nejnutnější. Kromě volání a psaní zpráv v něm můžete využít budík a svítilnu z LED diod. Ty svým blikáním rovněž signalizuje příchozí hovor.
Na zádech telefonu se pak nalézá speciální tlačítko pro přivolání pomoci v nouzové situaci. Po jeho stisku začne telefon vydávat výstražný zvuk a volat a volat až na pět přednastavených čísel. V tom pokračuje tak dlouho, dokud některých z volaných nepřijme hovor a nepotvrdí svou účast stiskem klávesy 0.
Na veletrhu byla rovněž představena verze se zabudovaným GPS modulem, která může v případě nouze odeslat poslední známé souřadnice majitele telefonu. Ta se však u nás neprodává.
V mobilním telefonu Emporia mají senioři předvolené číslo linky seniorů 800 200 007. Linku seniorů od roku 2008 finančně podporuje Nadace O2 a díky této podpoře je volání na ni zdarma. Senioři na Linku seniorů volají, když potřebují poradit, pomoci či jen chtějí s někým sdílet své radosti a trápení. Mohou také dostat informace z oblasti medicíny, práva, psychologie a systému sociální podpory. Navíc za každý telefon Emporia zakoupený do konce roku věnuje společnost Telfónica O2 sto korun na provoz linky. Telefon se začínal prodávat za základní cenu 3 495 Kč, s různými dotacemi a úpisy se lze dostat až na jednu korunu.
Rakouský Emporia Telecom není jedinou telekomunikační firmou, které leží na srdci schopnost seniorů obsluhovat jeho výrobky. Česká firma Jablotron představila už na jaře roku 2005 svůj telefon s označením GDP-02 a o rok později jeho inovovanou verzi GDP-02.
Oba dva se nijak neliší od běžných stolních telefonů pro pevné linky. Nepřipojují se však ke zdířce ve zdi, ale vkládá se do nich SIM karta. Běžný uživatel nicméně "mobilní základ" nijak nepostřehne - po zvednutí sluchátka se dokonce ozve oznamovací tón a stačí jen vytočit číslo. Maximobily od Jablotronu jsou však určeny pro ty seniory, kteří si ovládání běžných mobilních telefonů nejsou schopni osvojit.
 

20 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama