V USA má vítr zelenou, v Německu obtíže

18. dubna 2009 v 18:35 | Informatika |  Ekologie
Američané po Německu a Japonsku čerpají nejvíce energie z obnovitelných zdrojů na světě.

Jen za poslední rok (psáno 4/2008) výkon větrných elektráren v USA stoupl o 45 procent na 16 800 megawattů, což představuje dostatečný zdroj energie pro 4,5 milionu domácností.
Uvádí to Americká asociace pro větrnou energii (AWEA) ve výroční výpravě, která vyšla ve středu.
Mezi americkými státy si přední příčkou ve snaze omezovat produkci energie spalováním fosilních paliv drží Texas, který využitím větru vyrobí 4,446 megawattu.
Energie z větrných elektráren je po zemním plynu nejběžnější způsob využití přírodních zdrojů a energetické firmy často využívají amerických stimulačních daňových opatření k výstavbě dalších zařízení.
,,S vhodnou veřejnou politikou bude (vítr) rozvíjející se a dostupnou součástí naší dlouhodobé koncepce," prohlásil Dick Kelly, prezident a výkonný ředitel společnosti Xcel Energy, která díky větrným elektrárnám za poslední tři měsíce vyrobila 2,635 megawattů elektřiny.
Ve zprávě Asociace se za Texas s celkovým množstvím vyrobené elektřiny z větru zařadil stát Kalifornie s 2,439 megawattu a Minnesota s 1,299 megawattu.
Státem s největším poměrem vyrobené elektřiny větrnými turbínami vůči jiným způsobům získávání energie je s 5,5 procenta Iowa.
Největší počet turbín vlastní firma GE Energy, a to 1560.
Největší producenti energie však také musejí počítat s přirozeným omezení zdroje, jaký vítr představuje, a to tehdy, když jednoduše přestane foukat.
Letos v únoru musela jedna z texaských společností omezit dodávky, protože se jejich větrné turbíny na delší dobu zastavili.
Tato omezení by podle AWEA mohla být částečně eliminována přesnějšími předpověďmi počasí.
Německé domácnosti včera postrašil šéf energetického regulačního úřadu. V zemi prý v létě hrozí kolaps dodávek elektřiny. ,,Velká část země bude bez proudu," řekl předseda Spolkového regulačního úřadu Matthias Kurz.
Mohlo by totiž dojít k výpadkům větrných elektráren kvůli bezvětří spojeným s nedostatkem chladící vody u konvenčních elektráren. Kurz tak podpořil postoj velkých energetických koncernů, které se snaží prosadit výstavbu nových atomových a tepelných elektráren.
"Spolková vláda by měla přehodnotit svůj záměr zavřít všechny jaderné elektrárny do roku 2021,"uvedla v prohlášení společnost E.on.
Německý ministr průmyslu Michael Glos chce,aby EU udělila zemi více povolenek na vypouštění oxidu uhličitého. Pokud se totiž zavřou jaderné elektrárny, bude se muset vypouštět 150 milionů tun oxidu uhličitého ročně navíc.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama