V Česku si píchá různé drogy téměř 30 tisíc lidí

18. dubna 2009 v 11:50 | Informatika |  Výchova ke zdraví
V Česku roste počet problémových uživatelů drog. Přibývá především těžkých feťáků, kteří si problémy způsobili pervitinem. Vyplývá to ze zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti z roku 2008.

Poslední údaje, které mapují českou drogovou scénu, jsou z roku 2007. Podle nich osob, které mají problémy s těžkými drogami, je téměř 31 tisíc. Přes dvě třetiny z toho jsou narkomani závislí na české specialitě - pervitinu.
Dramaticky také narostlo množství peněz, které musí stát a kraje na léčení nebo předcházení drogových neduhů vynakládat. Jen za posledních šest let o více než 100 procent. Zatímco v roce 2002 spořádal démon v podobě nelegálních drog téměř 233 milionů korun, loni už to bylo více než 557 milionů.
Zásadním trendem je radikální změna postavení, kterého dosáhl pervitin. Mezi návštěvníky tanečních akcí je patrný výrazný nárůst užívání kokainu a mírný u pervitinu. Informaci, že pervitin už není pouze vládce špinavých doupat plných feťáků z okraje společnosti, ale stále častěji ho užívají i návštěvníci tanečních party, tedy v prostředí noční zábavy. Problém dosáhl takových rozměrů, že se jím zabývá i ministerstvo vnitra.
Snadnou dostupnost poměrně levného pervitinu má napravit zavedení nové skupiny léků, které od roku 2009 stále bez receptu, ale jen na občanský průkaz a s omezením. Týká se to především léků obsahujících pseudoefedrin, tedy látku, která je třeba v nurofenu.
Podle monitorovacího střediska se počet osob, které zemřely na předávkování, nezvyšuje. V roce 2008 v ČR drogy vzaly život 213 lidem.
Z toho připadlo 40 úmrtí na nelegální drogy a těžké látky a 173 na předávkování na psychotropní léky. Padesát osm předávkováním bylo způsobeno benzodiazepamy, 14 opiáty a 11 pervitinem.
Drogy měly také prsty v dalších 163 úmrtích, jejichž bezprostřední příčina byla zcela jinde. Osmdesát lidí spáchalo pod vlivem nelegálních návykových látek sebevraždu, dalších 74 zfetovaných se zabilo při nehodě. Šest drogově závislých bylo zavražděno.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama