Studie: UFO je jen hříčka přírody

18. dubna 2009 v 18:05 | Informatika |  Fyzika
Žádní zelení mužíci v blyštivých létajících talířích, ba ani krutí netvoři, unášející pozemšťany k orgiím mučení. Podivné jevy na obloze, jež často označujeme zkratkou UFO, jsou jen přírodními úkazy. Prý však dokážou ovlivnit i myšlení těch, kdo tvrdí, že se s nimi dostali do kontaktu.

Uvádí to dlouho utajovaná studie britského ministerstva obrany, kterou v letech 1996 až 2000 zpracoval neznámý autor, snad bývalý pilot britského letectva. Odtajení zprávy, která má byt toto pondělí zveřejněna na webových stránkách ministerstva, si vynutili vědci ze Sheffield Halam University.
Pětisetstránková studie rozebírá deset tisíc podivných jevů na britské obloze, která během posledních desetiletých ohlásili vojáci a civilisté.
Část z nich je možné vysvětlit tím, že svědci pozorovali neobvykle tvarované balony, letadla se zvlášť intenzivními světly nebo prostě jen podivně uspořádaná ptačí hejna.
Jiná svědectví však takto vysvětlit nelze. Autor studie se nepokouší odbýt je tvrzením, že jde o podvody či fantazie. Naopak, bere je vážně.
"Je nepochybné, že tyto jevy existují. Je jasné, že dokážou vykazovat aerodynamické vlastnosti, které dalece přesahují charakteristiky známých letadel a raket, pilotovaných i nepilotovaných," uvádí. Tím ale končí veškeré ústupky tajemnu, jimž bývá UFO obestíráno. Dál už je to jen příroda, nikoli mimozemšťané, kdo stojí za podivnými úkazy.
"Existují významné důkazy na podporu teze, že tyto události lze téměř výlučně připsat fyzikálním, elektrickým a magnetickým jevům v atmosféře, mezosféře a ionosféře. Neexistuje důkaz, že tyto jevy jsou nepřátelské a působí pod nějakým jiným druhem kontroly, než jaký představují přírodní fyzikální síly," tvrdí studie. Neobvyklé jevy v ovzduší mohou být dílem "více než jedné sady atmosférických či elektrostatických podmínek".
Vznikají prý, když se plyny zahřejí na vysokou teplotu. To mohou obstarat silné elektrické výboje, ale i meteority. Neplatí to samozřejmě pro ty objekty z kosmu, jež dopadnou na Zemi či vysoko v atmosféře. Ale je tu ještě třetí skupina meteoritů: při jejich průletu atmosférou vzniká oblak plazmy, jenž se formuje do podoby obřích "párků" a "doutníků", které se pohybují vysokou rychlostí.
Řada zpráv potvrzuje souvislost mezi pády meteoritů a výskytem UFO. "Důkazy naznačují, že meteory, jejich dobře známé efekty a možná i některé méně známé účinky jsou zodpovědné za některé neidentifikované vzdušné jevy," uvádí britská zpráva. Její autor užívá méně známé a opatrnější označení "neidentifikované vzdušné jevy" (UAP), ale pořád jde o stará dobrá UFO čili o "neidentifikované létající objekty".
Podle zprávy se za jednou nálepkou, ať už UFO nebo UAP, skrývá "několik typů vzácně potkávaných přírodních událostí", které mají společný jmenovatel: plazmu. Její elektromagnetické pole reaguje na podněty, jako jsou radiosignály. "To vedlo ufology k představě, že na jejich signály přichází odpověď mimozemšťanů," uvádí zpráva.
Člověk, který se dostane do bližšího kontaktu s elektromagnetickým polem, prý neodejde nepoznamenán. "Lékařsky bylo prokázáno, že lokální elektromagnetická pole vyvolávají reakci ve spánkovém laloku mozku," tvrdí Britové. To prý způsobuje výpadky paměti, což "může být klíčovým faktorem, ovlivňujícím extrémnější zprávy o UFO, jimž "oběti" zjevně věří".
Studie vlastně neobsahuje žádná tajemství - o to více zaráží, že ji úřady tak dlouho tajily.Podle mluvčího ministerstva zůstávala pod zákonem kvůli své nesenzačnosti. Zpráva je však zajímavá už jen tím, že podobné oficiální dokumenty jsou vzácné. V angličtině jsou známy jen dvě takové studie: britská a americká, kterou v roce 1969 zpracovala pro americké letectvo Coloradská univerzita.
Podle Davida Clarka, který se podílel na získaní britské zprávy od ministerstva, vyvrací její text pár oblíbených klišé o podivných jevech na obloze. "Odhaluje, že v této věci neexistovala žádná spolupráce mezi Velkou Británii a jinými státy, což vylučuje konspirační teorie o celosvětovém utajování UFO," tvrdí Clarke.
Studie podle něj také ukazuje, že v Británii se nikdy nepodařilo nalézt předměty po mimozemšťanech.
Podle webové stánky časopisu Nature je "slabinou" zprávy skutečnost, že kvůli utajení byl autor odkázán jen na získané zprávy o UFO - nesetkal se tedy přímo se svědky a nekonzultuje ani přední vědce.
Nature cituje i Martina Füllekruga z univerzity v Bathu, který zkoumá elektrické jevy. Podle něj je pochybné, že by světelné koule či jiné útvary plazmy v ovzduší dokázaly působit na pozorovatele ve větší vzdálenosti. A pokud by vznikaly na Zemi, jejich elektromagnetické pole by prý bylo slabé.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama