Školy musí svítit zpředu dozadu

18. dubna 2009 v 16:55 | Informatika |  Výchova ke zdraví
Znáte třídu, kde se zářivky rozsvěcují po řadách - nejdříve ta u tabule a nakonec ta vzadu? Pak škola porušuje hygienickou vyhlášku a hrozí ji pokuta.

Podle předpisů musí být světla rovnoběžná s okny. Když se začne stmívat, mohou si žáci rozsvítit jen světla u dveří, později uprostřed a nakonec u okna. Jinak si, tedy alespoň podle autorů předpisu, kazí oči a škola musí celé osvětlení předělat.
Výjimky z hygienické vyhlášky, které školy až dosud dostávaly, končily v roce 2008.
Kladenský magistrál považuje hygienickou vyhlášku za typický příklad, kdy Češi přebírají normy z Bruselu bez zapojení zdravého rozumu.
Ministerstvo zdravotnictví, které vyhlášku vydalo, kritiku odmítá. "Jde o optimální osvětlení, aby žáci nebyli oslňováni a ani si nestínili místo, na kterém plní úkoly. Je to zdůvodněno lékařsky i vědecky," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt na podzim 2008 .Vyhláška podle něj nijak nesouvisí s evropskými předpisy. Eva Sovová z Hygienické stanice kraje Vysočina upozorňuje, že školy nemohou doufat v žádné výjimky. "Můžeme nanejvýš prodloužit lhůtu, ale jen tam, kde k tomu jsou technické důvody," upřesňuje.
Pokud školy brzy osvětlení nepředělají, budou dostávat pokuty. Zákon umožňuje v extrémních případech udělit až statisícové sankce.
Hygienici shodně argumentují tím, že do zdraví dětí se oplatí investovat. Předpisy o osvětlení však zpochybňuje oční lékař Josef Hycl z kliniky Lexum. "Je to naprostá blbost. To odkud světlo svíti, nemá vliv na zrak dětí. Maximálně se mohou cítit nepohodlně," říká Hycl. Oči by si děti mohly "kazit", pokud by bylo světlo moc intenzivní, nebo naopak nedostatečné. To však u běžných zářivek s krytem nehrozí.
Učitelé připomínají, že teď musí svítit v celé třídě, i když učí třeba jen deset dětí na výběrové předměty. Dříve moli při takové výuce svítit jen v předních řadách.
Hygienická vyhláška se netýká jen osvětlení. Školy mají mít třeba i ventilátory na toaletách či určitý počet metrů čtverečních hřiště na jedno dítě. Přísné předpisy odrazují firmy od zakládání mateřských škol, kterých je v Česku málo. Ministerstvo zdravotnictví však nehodlá ustupovat.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama