Ropa z lodi zalila pobřeží Jižní Koreje

18. dubna 2009 v 18:40 | Informatika |  Ekologie
Šest tisíc lidí, sto lodí a šest helikoptér bojovalo s tunami ropy z havarovaného tankeru. Tisíce živočichů nešlo zachránit.

Temně hnědé moře, kolem mrtvé ryby a mořské ptactvo, pláže pokryté vrstvou páchnoucího bláta.
Tak vypadal národní park Taen v prosinci 2007, oblíbené letovisko a oblast ústřicových polí na západním pobřeží Jižní Koreje. Nejméně sto lidí a tisíce lidí včetně dobrovolníků se snažilo zmírnit katastrofální následky havárie tankeru, kdy do moře vyteklo přes 10 tisíc tun ropy.
"Jestliže nezamezíme šíření ropy, obávám se, že to způsobí na pobřeží vážné škody," řekl korejský ministr pro námořní záležitosti Kim Čong-sik.
Pobřežní hlídka, námořnictvo a rybářské lodě ohradili protihavarijním pláštěm skvrnu a ropná čerpadla se snažila zabránit dalšímu rozlévání ropy po okolí. Lidé na pevnině nabírali ropu lopatami do kýblů a odnášeli pryč, ošetřovali polepené ptáky, kteří přežili, a oškrabovali zčernalé skály.
Nejvíce byla postižena pláž Mallipo. "Vrstva ropy zde byla asi deset centimetrů vysoká a nabyl vidět ani písek pod ní. Nebyl tady poblíž ani jediný racek. Všichni uletěli," komentoval situaci Li Hi-jol, starosta vesnice.
Mimo záchranné akce probíhala i vyšetřování původu katastrofy. Policie vyslýchala majitele a posádku tankeru Hebei Spirit i člunu, který nehodu způsobil.
Člun s jeřábem narazil do tankeru a prorazil otvor do nádrže. Silný vítr utrhl lano, kterým byl člun jeřábem připoután k vlečné lodi, a ten se následně dal do pohybu.
Úklid největší havárie v dějinách země měl stát 2,5 miliardy dolarů.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama