Queen Elizabeth II. - poslední plavba lodi

18. dubna 2009 v 14:30 | Informatika |  Fyzika
Nejznámější zaoceánská loď se v 11. listopadu 2008 vydala na svou poslední plavbu. Vyplula z přístavu Southamptonu. Stane se z ní nový luxusní hotel v Dubaji.

Kdysi nejluxusnější plavidlo je považováno za nejdéle sloužící loď v celé stosedmdesátileté historii Cunard Line. Na vodu bylo poprvé spuštěno 20. září 1967 a od té doby přeplulo Atlantický oceán více než osmsetkrát a přepravilo více než 2,5 milionu cestujících. Před čtyřmi lety předalo pomyslné žezlo lodi Queen Mary II., jež se stala novou vlajkovou lodí této firmy. Jejím vlastníkem je největší světový provozovatel okružních plaveb, společnost Carnival.
Queen Elizabeth II. Byla před první plavbou pokřtěna samotnou britskou panovnicí Alžbětou II. Primát ve velikosti, i přes své parametry, nikdy nedržela. Je 294 metrů dlouhá, 32 metrů široká, má 12 pater. Celkově dokáže pojmout 1778 cestujících a přes tisíc členů posádky. Ocelový gigant dosahuje nejvyšší rychlosti 32,5 uzlu, tedy 61 kilometrů za hodinu. Byl postaven v loděnici John Brown ve Skotsku.
Až do nástupu své mladší následovnice si loď držela prvenství v luxusním vybavení. Pasažéři zde měli k dispozici svůj čas trávit hraním golfu, v knihovně, v bazénech nebo lázních. Nadstandardní vybavení bylo odrazem klientely, která na palubách Queen Elizabeth II. pobývala. Její specialitou byli především cesty kolem světa, které si dopřávali především milionáři, filmové hvězdy a politici.
Při britsko-argentinském konfliktu o Falklandy v roce 1982 ale sloužila i jako transportní loď pro vojáky.
Queen Elizabeth II. byla z flotily vyřazena kvůli nevyhovujícímu technickému stavu. V minulosti prošla řadou modernizací, například v letech 1986 až 1987 byla v německém Bremerhavenu rekonstruována za 320 milionů tehdejších marek. Bez další velice nákladné rekonstrukce by v roce 2010 přestala vyhovovat bezpečnostním předpisům, a tak se vlastníci rozhodli pro její prodej.
Do penze však neodchází úplně. Je zakotvena ve Spojených arabských emirátech, kde se stane luxusním plovoucím hotelem. Jejím novým vlastníkem se loni stala dubajská státní společnost Istithmar. Odkoupila ji celkem za 100 milionů dolarů. Po plánované rozsáhlé modernizaci z ní chce vytvořit luxusní pětihvězdičkový hotel.
Nebudou v něm chybět obchody světových značek a dokonce ani muzeum. Ráda by také přilákala turisty na jeden z uměle vytvořených dubajských ostrovů Džumariá, který je nejmenší ze tří ostrovů majících tvar palmového listu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama