Ponížení na místo povýšení

18. dubna 2009 v 17:45 | Informatika |  Svět práce
Kde je hranice mezi běžnými spory kolegů a šikanou? Šikana začíná tam, kde je ponižovaná lidská důstojnost. Jednotlivé útoky se opakují, jsou zákeřné, většinou psychologické a často mají skrytý nebo zřetelný cíl se kolegy či podřízeného zbavit.

Podobně vnímal jednání svých nadřízených vůči sobě i pan Petr. Dlouhá léta opravoval trolejbusy v jednom podniku. Měl pro ně slabost už od dětství a byl rád, že se mohl svému koníčku věnovat i v zaměstnání.
Přednedávnem se vše změnilo. Oslovil ho jeden z vyšších manažerů firmy s tím, že v něm vidí kandidáta na pozici mistra, o kterém se mělo brzy rozhodovat. A to se nemělo stát. Mezi tímto manažerem a Petrem byli ještě dva vedoucí, kteří jeho kariérnímu růstu nepřáli. Byli přátelé a jeden z nich s Petrem pracoval jako parťák. Petr by je v kariérním postupu přeskočil.


Sestup k autobusům
Netrvalo dlouho a místo povýšení se stal Petr kandidátem na přeložení k autobusům. Důvod? Na základě počtu výkonu byl označen za nejslabší článek vozovny. Nic nepomohla argumentace, že jeho parťák úmyslně zkresluje evidenci, nepřiděluje mu služby v sobotu a podobně. Petr stál před volbou: přeložení k autobusům, nebo výpověď.
Přeložen na autobusy měl být ještě další pracovník. Oba se rozhodli navštívit manažera, který s Petrem tenkrát mluvil o jeho možném povýšení. Asi dvě hodiny ho přesvědčovali, že není vše v pořádku, ale marně. Jediným ústupkem byl příslib, že se po roce bude Petr moc vrátit zpátky k trolejbusům.
Po roce práce na autobusech se pan Petr mohl vrátit k trolejbusům. Nikdo místo něj k autobusům již nemusel.
Po svém opětovném nástupu však viděl, že je mnoho věcí jinak než dříve. Parťák s k němu choval slušně, nebo se o to alespoň snažil. Ostatní kolegové však byli rezervovaní a odtažití. Nemohl se zbavit dojmu, že se pro ně stal spíše přítěží, cizím člověkem. Když poznal, že se nejspíš bude opakovat historie s "neproduktivními výkony" (místo odborných oprav chodil pro poštu či zametal dílnu), požádal zaměstnavatel raději o možnost nastoupit na rodičovskou dovolenou, kde je dodnes.


Kde byl problém
Důvodem nespokojenosti pana Petra nejspíš není přeložení na jinou práci, ale zdůvodnění toho kroku - "neslabší článek vozovny" a "nejvyšší počet takzvaných neproduktivních výkonů". Mohlo by jít i o případ takzvaného "bossingu", kdy se přímý nadřízený tímto způsobem snažil zbavit "nepohodlného" zaměstnance, či dokonce potenciálního konkurenta.


Co s šikanou:
1. Nezůstávejte se svým problémem osamoceni.
2. Nenechte si vše líbit.
3. Hledejte spojence.
4. Síly si rozložte a myslete na druhé.
5. Neztrácejte humor a naučte se "vypustit".


(5/2007)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama