Pohovor – jak přesvědčit, že jste týmový hráč?

18. dubna 2009 v 10:10 | Informatika |  Svět práce
Zaměstnavatelé chtějí lidi, kterým nedělá problém přizpůsobit se ostatním, snaží se spolupracovat, nejsou agresivní, sobečtí a nevyvolávají konflikty. Dobrá týmová práce skutečně v mnohém usnadní a zjednoduší fungování pracovišť a spoluprácí mezi odděleními. Člověk s týmovým duchem bude usilovat především o přínos kolektivu nebo firmě místo toho, aby se zaměřoval na osobní prospěch. Jak se zjišťuje týmový přístup u výběrových řízení?

Méně rafinovaný tazatel se u přijímacího pohovoru zeptá: "Kdybyste dostal složitý úkol a měl ho provést v nereálném termínu, jak byste postupoval?"
Málo zkušený uchazeč odpoví: "Asi bych si našel na internetu, v databázi, v archivu potřebné informace a pak bych se do toho pustil."
Což je chyba, protože přijímací personalista si píše: individualista, vyhýbá se týmové práci. Chtěl by totiž slyšet: "Konzultoval bych problém s kolegy a zapojil je do řešení."
V tom případě půjde o ,,týmového hráče" a tazatel bude spokojen. Podle některých odborníků je to unáhlený závěr, který postihuje samostatné a schopné jednotlivce. Bohužel, takový způsob hodnocení je při přijímacích řízení velmi rozšířený a při výběrovém pohovoru si nápodobně otázky musí uchazeč dát dobrý pozor.
Důmyslnější postup využívá takzvaný skrytých otázek. Tazatel se ptá na něco zdánlivě nevinného. "A jak trávíte volný čas? Máte rádi nějaké sporty? Jaké jsou vaše koníčky?"
Uspěje kandidát, který prohlásí: "Chodím hrát fotbal, volejbal, košíkovou, ve volných chvílích jezdím s partou kamarádů a tam zpíváme a já k tomu hraji na kytaru."
Naopak jako nenapravitelný individualista bude diskvalifikován ten, kdo sdělí: "Nejraději lyžuji, hraji tenis a golf, jinak sbírám známky a pěstuji kaktusy."
Ani takový výběr není úplně správný - zatímco například na venkově se téměř nelze kolektivnímu sportu vyhnout, ve městě je pěstování kolektivních sportů organizačně složitější. A také náruživý fotbalista může být individualista, který hraje hlavně proto, aby vám všem ukázal, že je jednička a ostatní na něho nemají. Každopádně je třeba odpověď na takové otázky dobře rozvážit, zdůraznit veškeré kolektivní činnosti, které nás baví, a raději vynechat některé reaktivity, které působí příliš individualisticky.
Konečně se dostáváme k nejpromyšlenějším otázkám, které mohou dát o našem týmovém zaměření hodnotou informací. Celkem často se setkáváme s dotazem: "A co považujete za svůj největší pracovní úspěch?"
O smyslu této otázky si povíme jindy. Další dotaz je velmi důležitý: "A díky čemu jste tohoto úspěchu dosáhl?"
Špatnou odpovědí je: "Díky své inteligenci, organizačním schopnostem a vytrvalosti."
Naopak kladně bude hodnoceno sdělení: "Díky dobrému kolektivu spolupracovníků. Kteří se na tom úspěchu podíleli."
Obdobně na otázku: "Měl jste nějaký neúspěch? Čím byl způsoben?"
Sebestředný jedinec poukazuje na chyby všech okolo sebe, ale jeho vlastní nedostatky mu jaksi uniknou: "Bylo špatné vedení, špatná logistika, špatný marketing, neféroví zákazníci (tzn: jenom já na prodeji fungoval dobře)."
Týmově zaměřený člověk je vždycky schopen nalézt alespoň část viny na sobě a své práci. Jedna se základních opor týmové práce totiž spočívá ve schopnosti hledat to špatné na sobě a to dobré na druhých.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama