Nejlépe se žije v Curychu

18. dubna 2009 v 11:00 | Informatika |  Zeměpis
Praha skončila na 73. místě z 215 světových měst, vůbec nejlépe z Východu. V průzkumu v roce 2006 nejlépe dopadl Curych, nejhůře Bagdád.

Praha se umístila v první třetině, před Varšavou, Budapeští, ale i Lublaní, hlavním městem vyspělejšího Slovinska. Vyplývá to z detailů každoročního průzkumu kvality života, který vypracovává personální a poradenská společnost Mercer Human Resource Consulting.
V průzkumu srovnává místa, kam státy a nadnárodní společnosti vysílají své zástupce. Zkoumá se 39 kritérií, která ovlivňují každodenní život a práci - jako politika, kriminalita, bankovní služby, dostupnost lékařské péče, školství, doprava, nabídka kin i restaurací, výběr v obchodech i klima. Na dotazy v průzkumu přitom odpovídají cizinci, kteří ve sledovaných místech žijí.
Praha, která je za Česko v tabulce jediná, boduje vysokou úrovní kultury. Je tady ohromná nabídka - divadla, výstavy, snesou srovnání s předními metropolemi. Městská doprava je výborná, ale bývá přeplněná, někdy není vstřícná k lidem a v centru je hodně aut. Plusem je pro Prahu poloha ve středu Evropy, dostupnost obchodních center a relativně klidná domácí i zahraniční politická scéna.. Slabou stránkou zůstávají pomalé soudy, nepohodlné silniční spojení, vyšší kriminalita a znečištěné ovzduší. Příležitostí, které by Prahu mohly posunout výrazně výš, jsou zdravotní a vzdělávací služby.
Východoevropská a středoevropská města v žebříčku posílila i vstupem do Evropské unie. Životní standardy ve východoevropských městech se zlepšují, se vstupem do EU přitahují více investorů.
Vídeň obsadila čtvrtou příčku. Vídeň převyšuje Prahu ve všech sledovaných faktorech. Nejvíce v kvalitě a dostupnosti bydlení a potom ve školství a vzdělávání. Vídeň má problémy s kvalitou vzduchu, tamní zdravotní služby jsou na mnohem vyšší úrovni než ty poskytované a dostupné v Praze. V jednom jsou si Praha a Vídeň už téměř rovné - v nabídce kultury. Naopak v nabídce restauračních služeb Vídeň opět vítězí.
Na prvních dvou místech činí Curych a Ženeva. Curych zvítězil i v jiném průzkumu "slušnosti" Reader´s Digest, který byl zveřejněn v červnu 2006. Dobrovolníci v tomto průzkumu sehráli stejné modelové situace, při kterých sledovali reakce lidí v méně příjemných situacích. Například při otevírání létacích dveří, chování prodavačů u drobného nákupu, ochotě kolemjdoucích pomoci sesbírat rozsypaná lejstra a podobně. I v něm Praha skončila v první třetině.
Většina mezinárodních firem se v Evropě nevyhne Bruselu. Hlavní město Belgie si vede velmi dobře. Co do kvality života je jedním z nejlepších. Prahu převyšuje ve všech sledovaných faktorech. Velmi zřetelný rozdíl je v oblasti školství a vzdělávání. V Bruselu je nabídka vzdělání jedna z nejlepších na světě. Druhým faktorem, který je jednoznačně na vyšší úrovni než hlavní město Česka, je bydlení. Vůbec nejatraktivnější je na předměstí Bruselu.
Podobné průzkumy cílí na velké firmy, které stěhují po světě své zaměstnance a pomáhají jim nastavit platy. Musí totiž brát v potaz místní životní úroveň, bezpečnost, nabídky služeb. Horší životní podmínky by měl kompenzovat vyšší příjem.

Nejlepší města k životu:
1. Curych 2. Ženeva 3. Vancouver 4. Vídeň 5. Auckland
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama