NASA – 50 let kosmického výzkumu

18. dubna 2009 v 14:45 | Informatika |  Fyzika
NASA v roce 2008 slavila 50 let existence. Oslavy ale kalil fakt, že USA začínají opět pomalu hrát v dobývání kosmu druhé housle. Jejich vesmírnému programu totiž na paty šlapou nejen Číňané nebo Evropané, ale i soukromé agentury.

Největší triumfy NASA jako dobytí Měsíce jsou dnes už 40 let staré a rozpočet úřadu se za 20 let snížil o dvacet procent. Odborníci se proto ptají: nedobudou znovu Měsíc pro lidstvo spíše Číňané?
NASA v roce 1958 založil prezident Eisenhower. Reagoval tak na šok, který USA způsobili Sověti, když jako první v říjnu 1957 vyslali na oběžnou dráhu Země umělou družici - Sputnik. Hlavou úřadu, který měl na počátku své existence asi 8 tisíc lidí, se stal bývalý nacistický konstruktér obávaných raket V2 Wernher von Braun. Převahu Sovětů v kosmu USA rozdrtily až výpravou lidí na Měsíc.
Jedním z úspěchů poslední doby je vyslaní sondy Phoenix na Mars. Po dokázání přítomnosti ledu na Marsu měli američtí vědci z Národního úřadu pro letectví a vesmír po čase další důvod k oslavám. Sonda, která už dva měsíce "přesluhuje" na "rudé planetě", během svého bádání odhalila ve vzorcích půdy přítomnost dvou minerálů, které se tvoří v tekuté vodě. Navíc pak palubní laser zaznamenal i sníh, který se snášel z mraků ve výšce asi tří kilometrů. Sníh se ale stačil rozplynout ještě předtím, než dopadl na povrch Marsu. Phoenix na naši nejbližší sousedící planetu dosedl už 25. května 2008. Původně si zde měl odsloužit tři měsíce, sonda ale svou životností předčila očekávání odborníků NASA a ti ji proto nechali v provozu až do října. Úkolem Phoenixu bylo zjistit, zda někdy na planetě panovaly podmínky vhodné pro udržení života.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama