Na zemském orbitu se srazily satelity

18. dubna 2009 v 15:25 | Informatika |  Fyzika
Při kolizi dvou satelitů vzniklo na šest set úlomků, které mohou poškodit další objekty nacházející se na oběžné dráze.

Ve vesmíru začíná být těsno. Přesněji ve vesmíru v bezprostřední blízkosti Země, kde se v různých výškách pohybuje několik tisíc satelitů, jež na jednotlivé orbity vypustily Spojené státy, Rusko a další země. Dne 10. 2. 2009 se jeden telekomunikační satelit americké společnosti Iridium srazil s objektem, který přestal svému účelu sloužit před deseti lety. Byla jím téměř tuna vážící ruská telekomunikační družice Kosmos 2251, vypuštěná do vesmíru v roce 1993. Iridium 33 poslala americká firma na orbit před více než jedenácti lety. Přibližně o rok později přestal být ovladatelný Kosmos 2251. Šlo pravděpodobně vůbec o první srážku satelitů na zemském orbitu.
Kolize se odehrála ve velké rychlosti ve výšce přibližně osm set kilometrů nad Zemí v oblasti Sibiře. Ruská vesmírná agentura Roskosmos se od incidentu distancovala s tím, že satelit "sloužil v minulosti s největší pravděpodobností vojenským účelům" a za srážku tedy nenese odpovědnost. S obdobným prohlášením přišla mluvčí společnosti Iridium.
Firma, sídlící v marylandské Bethesdě, mezitím oznámila, že do třiceti dní nahradí ztracený satelit jedním ze záložních, které umístila na oběžnou dráhu pro případ podobných nepředvídatelných událostí již před časem. Starosti teď mají společnosti provozující komunikační satelity. Stejně jako Roskosmos či americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA). Při srážce totiž vzniklo na šest set úlomků, které se mohou srazit s jinými, dosud funkčními objekty. Podobného vesmírného odpadu kroužící kolem Země více než dost. Jedná se o staré družice, vyhořelé stupně nosných raket a pozůstatky nejrůznějších experimentů. Za padesát let dobývání USA, SSSR a později Rusko a další státy na čest tisíc satelitů a družic.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama