Japonec přežil dvě jaderné bomby

18. dubna 2009 v 15:40 | Informatika |  Dějepis
V Japonsku vyplul na povrch příběh prvního muže, který přežil oba atomové útoky - byl v Hirošimě i Nagasaki.

Neuvěřitelný je případ třiadevadesátiletého Tsutomu Jamagučiho. Ten se nyní, 64 let po válce, stal první občanem Japonska, který byl uznán za dvojnásobku oběť amerických jaderných útoků.
V Hirošimě byl 6. srpna 1945 na obchodní cestě, právě ve chvíli, kdy na město americký bombardér svrhl první bombu. Utrpěl těžká zranění, především popáleniny v horní části těla. Pak se vydal domů, do svého rodiště - do Nagasaki. Tam dostal druhý zásah.
"Pokud je mi známo, stal se prvním člověkem oficiálně uznaným obětí útoků obou městech, v Hirošimě i Nagasaki," prohlásil představitel radnice v Nagasaki Toširo Majamoto. "Je to neuvěřitelně nešťastný případ, ale je možné, že existuje více lidí jako on,"dodal.
Jamaguči byl již dávno vedený jako jedna z obětí útoků, až nyní ovšem vyplavalo na povrch, že je vlastně obětí dvojitou. Jako vůbec první to dostal potvrzeno i oficiálním certifikátem.
Některé podrobnosti tohoto příběhu se ovšem na povrch nedostaly, není například jasné, jak vážně jsou jeho zdravotní potíže. Ani to, proč dostal potvrzení až nyní.
Jednou z možností je, že mu po dlouhá léta stačil status oběti a nepovažoval za nutné žádat i oficiální potvrzení faktu, že byl shodou okolností i u první úderu. Podle jiných spekulací šlo prostě o administrativní chybu: ve svých dokumentech měl původně záznam o dvojím ozáření, ale postupem času se to z jeho záznamů nějak vytratilo.
V Hirošimě tehdy zahynulo asi 140 000 lidí, v Nagasaki kolem 70 000. Více než čtvrt milionu osob jadernou zkázu přežilo a po válce se o ně stát snažil postarat. Velmi často byl však jejich zdravotní stav velmi vážný.
Několik tisíc z nich žije i dnes a mají nárok na různé příplatky k penzi a další výhody. Japonská média připomínají, že v praxi se pro Jamagučiho nic nezmění a více peněz nedostane. Jak on sám opakuje, klíčové je pro něj především symbolické uznání jeho neobvyklého příběhu.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama