Jak vesmír proniká do domácností

18. dubna 2009 v 16:20 | Informatika |  Moderní technologie
Používáme desítky věcí, které byly původně vyvinuty pro kosmické lety. A budeme jich používat ještě více, tvrdí americká vesmírná agentura NASA.

Agentura se touto cestou snaží získat veřejnost, která se často ptá: K čemu je nám kosmický výskum? Proč putovat po vesmíru, když na zemi je tolik problémů. Odpověd NASA samozřejmě zní vesmír je cestou k řešení pozemských problémů.
Když hurikán Katrina přerušil dodávky vody a elektřiny, bylo to těžké pro všechny i pro záchranáře, kteří neměli, kde by se umyli.
Jejich potíže vyřešila mobilní sprcha pro 100 až 200 lidí, která se obejde bez velkých ohřívacích nádrží. Používá totiž "ohřívač z vesmíru" přístroj o velikosti telefonního seznamu, který dokáže zajistit teplou vodu pro celý dům.
Jedním z největších problému lidstva je zajištění pitné vody. Nebyl by to asi takový problém, kdyby všichni mohli používat iodinové jednotky vyvinuté pro čištění vody v kosmu.
Ale hurikány i zbídačená místa bez fungujících vodovodů se zdají být strašně daleko. Zato "obyčejnou" teflonovou pánev má asi každý na dosah. Když si na ní připravuje vajíčka, jistě moc neuvažuje o kosmických letech - i když právě kvůli nim byl vyvinut.
Řada z nás nosí výtvory pro vesmír i na svých rukou - patří k nim hodinky, využívajících křemíku.
Vesmíru se dotýká i ten, kdo sahá po obyčejné plastové láhvi s vodou, a to hned ze dvou důvodů. K vývoji těchto lahví totiž přispěly poznatky o tekutých krystalických polymerech, získané v kosmu.
Navíc je na těchto lahvích, stejně jako na většině dnešního zboží, čárový kód. Ten byl původně vyvinut pro dokonalou registraci všech, i těch nejmenších součástí kosmických lodí. Jen v amerických raketových plánech je jich dva a půl milionu.
Lisovače na odpadky, bezdrátové vysavače, detektory kouře, jimiž musí být v USA vybaven každý dům, to vše vzniklo kvůli cestám do vesmíru. Ani bezdrátové vrtačky a šroubováky, které jsou dnes tolik rozšířené, nebyly původně určeny k pozemskému užití vznikly pro práci v kosmu. Objevy z kosmu otevírají i cesty do minulosti. Infračervené přístroje pro zkoumaní záběrů z vesmíru byly už v roce 1993 použitý ke čtení nečitelného písma na svitcích od Mrtvého moře. Jedná se o dokumenty z doby, kdy se rodilo křesťanství.
Spousta lidí však kvůli potížím s očima nedokáže přečíst ani obyčejné noviny. Jim by mohl pomoci JORDY, přístroj připomínající brýle, který pomáhá lidem se špatným viděním. I on se opírá o technologie NASA.
Kovové sklo, plavecké bazény, které nepáchnou chlorem, "detektory zdraví" sledující tělesný stav svého majitele, pomocníci pro udržení rovnováhy, to jsou další věci pro vesmír, které se mohou už záhy dostat na Zemi.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama