Jak si snížit cholesterol

18. dubna 2009 v 17:20 | Informatika |  Výchova ke zdraví
Téměř sedmdesát procent dospělých má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu je přitom významným rizikovým faktorem srdečně-cévních onemocnění.


Příčina č. 1: Jíte maximálně třikrát denně
Při delších intervalech mezi jídly začneme pociťovat větší hlad, než když jíme častěji. Uspokojí nás pak větší porce jídla a máme tendenci k přejídání. Snadno tak dochází k nadváze a obezitě. Přeplněné tukové buňky pak uvolňují tuk ve formě mastných kyselin do krve, které se v játrech zpracovávají, a výsledkem je mimo jiné i zvýšená hladina cholesterolu.
Co dělat: Optimální je jíst pětkrát denně, nejlépe po dvou a půl až třech hodinách. Je vhodné přijmout 25 % denní energie v průběhu dopoledne a více než 50 % v první polovině dne. S postupujícím odpolednem a večerem má totiž většina z nás obvykle nižší výdej energie, a tím by měl klesat i její příjem. Poslední jídlo snězte tři až čtyři hodiny před spaním.

Příčina č. 2: Používáte příliš živočišné tuky
S výjimkou rybího tuku převažují v živočišných tucích nasycené mastné kyseliny, které obsahují cholesterol a zvyšují jeho hladinu v krvi.
Co dělat: Živočišné tuky mohou tvořit až třetinu přijatých tuků. Kromě másla, sádla, škvarků nebo slaniny je obsahují i uzeniny, tučné maso, tučné mléčné výrobky, slepované sušenky či dorty.

Příčina č. 3: Jíte málo ovoce a zeleniny
Co dělat: Denně bychom měli sníst 400 g zeleniny a 200 g ovoce, nejlépe v pěti dávkách, nejlépe různé druhy. Obsažená vláknina zvětšuje objem přijaté stravy, a proto se cítíme zasyceni po menší porci jídla.

Příčina č. 4: Jíte málo ryby
Co dělat: Ryby byste měli jíst aspoň dvakrát týdně. Konzumovat můžete všechny ryby, i když lepší složení tuků mají mořské. Vyhněte se ale raději těm, které jsou naložené v omáčce neznámého složení jsou vhodnější ryby přírodně upravené.

Příčina č. 5: Dlouhodobý stres
Při stresu se obvykle přejídáme, a ne zrovna zeleninou. Stres navíc vyvolává změny v neurohormonálním systému a postupně dochází ke stažení tepen a zvýšenému riziku srdečních a mozkových příhod.
Co dělat: Podle odborníků můžete stres snížit tím, že ráno budete vstávat s dostatečným předstihem, a když se dostanete do stresové situace, máte se nadechnout a říci si, že vše zvládnete.

Příčina č. 6: Málo sportujete
Lidé, kteří pravidelně nesportují, mají nižší hladinu HDL částic (laicky nazývaných jako hodný cholesterol). Sportování hladinu HDL částic zvyšuje.
Co dělat: Odborníci doporučují 30minutový nepřetržitý pohyb alespoň pětkrát týdně. Pokud již máte třeba i mírné problémy či nadváhu, měli byste pohyb prodloužit na 45 minut a provádět ho šestkrát týdně. Ideálním pohybem je rychlejší chůze, případně jízda na kole. K jízdě na kole můžete také provádět zdravotní cvičení. Předejdete tím bolestem zad. Sportujte celoživotně, nikoli nárazově.

Příčina č. 7: Kouříte
Kvůli kouření zhrubnou jinak hladké stěny tepen a cholesterol se na nich lépe ukládá.
Co dělat: Přestaňte kouřit.
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama