Ekologové protestují proti kácení stromů u silnic

18. dubna 2009 v 15:45 | Informatika |  Ekologie
Ekologické organizace i Česká inspekce životního prostředí protestují proti neuváženému kácení stromu podél cest.

Tento problém řeší na celorepublikové i krajské úrovni. Sdružení Arnika nejvyšším politickým představitelů země už v této věci před pár dny předala petici s téměř sedmi tisíci podpisy.
Ve Zlínském kraji by měli v roce 2009 pod motorovou pilou padnout desítky stromů. Silničáři ale odmítají, že by to dělali kvůli motoristům, pro něž může mít náraz do kmenu tragické následky. Tvrdí, že vybírají staré a nemocné kusy které by mohly ohrožovat bezpečnost silničního provozu.
Ředitelství silnic a dálnic České republiky letos plánuje například vykácet alej ovocných stromů podél cesty z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí.
Na každý strom je udělán posudek od dendrologa, který hodnotí jeho stav. Jde o staré stromy, které už ani nenesou ovoce a hrozí jejich zřícení uvedl šéf Zlínské pobočky ředitelství dálnic.
Podle jeho slov zdravé stromy firma kácet nebude. Ani tam, kde do nich řidiči často bourají.
Ředitelství silnic a dálnic, které se stará o silnice první třídy, sdělilo České obchodní inspekci, že pokácí pětasedmdesát stromů. Ředitelství silnic Zlínského kraje, které má na starosti cesty nižších tříd oficiálně tyto informace nesdělilo.
Inspektoři přesto slibují, že zvýší počet kontrol v místech, kde se bude kácet. Pokud půjde o jednotlivé suché či nemocné stromy, tak jo zřejmě inspektoři řešit nebudou. Zaměří se na případy, kdy se bude jednat o kácení více stromů najednou a především pokud budou pro kácení uváděny bezpečnosti důvody. Tedy že stromy jsou zdravé, ale mohou při vyšších rychlosti jízdy ohrozit automobilisty. Informace uvedl vedoucí odboru ochrany přírody České inspekce životního prostředí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama