Do kosmu lze za 200 tisíc dolarů

18. dubna 2009 v 18:20 | Informatika |  Moderní technologie
Společnost Virgin Galactic chce v roce 2009 zahájit éru turistických letů do vesmíru.

Ten, kdo sní o letu do kosmu a není astronaut, má nyní naději, že by se jeho sen mohl splnit. Ovšem za předpokladu, že je ochoten vydat 200 tisíc dolarů a že je v dostatečně dobré kondici.
Pokud člověk splňuje tyto předpoklady, může si už dnes u společnosti Virgin Galactic, patřící britskému miliardáři Richardu Bransonovi, zakoupit letenku do kosmu. Tato společnost ve středu představila v New Yorku model kosmické lodi SpaceShipTwo, která by mněla v roce 2009 nebo 2010 začít vozit turisty do kosmu.
Loď zkonstruoval Američan Burt Rutan, který postavil již stroj SpaceShipOne, s nímž získal v roce 2004 cenu Ansari X ve výši 10 milionů dolarů za první úspěšný soukromý let do kosmu.
SpaceShipTwo vychází z tohoto svého předchůdce, se svými 18,3 metru je však téměř dvakrát delší. Je zkonstruována převážně z karbonových vláken a má vertikální pohyblivá křídla, která jí umožní bezpečnější návrat do atmosféry. Na její palubě je osm míst, dvě obsadí piloti, šest platící pasažéři.
Loď nejprve vynese do atmosféry nosič WhiteKnightTwo. SpaceShipTwo se pak od něj ve výšce zhruba 15 km nad Zemí odpojí a její raketové motory ji dopraví nikoli přímo do kosmu, ale k nejzazší hranici atmosféry, teda zhruba do výše 110 km. Odtud začne klouzat zpět dolů.
Pasažéři během tohoto výletu zažijí několik minut stavu beztíže, uvidí zakřivení zemského povrchu a pohlédnou do hlubin vesmíru. Jejich pohyb na palubě lodi by mněl trvat celkem dvě a půl hodiny.
Nosič WhiteKnight s rozpětím křídel 42.7 metru je již téměř hotový a koncem roku by mněly začít jeho provozní testy. SpaceShipTwo je hotový ze 60 procent.
Společnost Virgin Galactic si nemůže rozhodně stěžovat na nezájem. Již 200 lidí si zabukovalo letenku a složilo zálohy v celkové výši 30 milionů dolarů. Mezi váženými zájemci je i světoznámý astrofyzik Stephen Hawkinng nebo 88letý vědec James Lovelock. Dalších 85 tisíc lidí o letu do kosmu se společností Virgin Galactic vážně uvažuje.
Její majitel Branson však upozorňuje, že SpaceShipTwo bude moci také vynášet například malé satelity, a to s mnohem nižšími náklady než běžné kosmické lodi, a uplatní se i v kosmickém novém výzkumu.
 

50 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama