Děti ohrožuje surfování po síti

18. dubna 2009 v 10:30 | Informatika |  Moderní technologie
Čeští teenageři jsou daleko důvěřivější než jejich evropští vrstevníci. Když dítě zasedne k počítači, tráví nejvíc času komunikací s cizími lidmi.

Při tom neváhá o sobě sdělit řadu údajů, někdy i velmi intimních. Vyplívá to ze zprávy britské organizace Centrum pro prevenci a ochranu dětí na síti. Na tu upozornil vládní Výbor pro práva dítěte. Čeští teenageři jsou mnohem méně opatrní při používání internetu, než jejich zahraniční vrstevníci a neuvědomují si rizika ze sdílení soukromých informací upozornilo ministerstvo pro lidská práva. Neregulované publikování osobních údajů může podle britských sociologů internetové nadšence přímo ohrozit, protože zejména velmi malé děti nedokáží odlišit realitu skutečnou od virtuální. Mohou se tak stát obětí zneužívání či přímého fyzického napadení.
Průzkum 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prováděný v roce 2007 ukázal, že přibližně dvě třetiny českých teenagerů denně chatuje, což je v porovnání se světem nadprůměrné číslo. Mezinárodní internetová společnost Habbo v tomtéž roce zjistila, že různé chatovací místnosti denně navštěvuje zhruba 52 procent teenagerů. Každé páté dítě přitom má osobní zkušenost s dospělým, který se při internetové diskuzi vydával za někoho mladšího. V Česku má tento zážitek každé čtvrté dítě. Necelých 60 procent teenagerů v Evropě a dokonce 90 procent v Česku komunikovalo s někým, koho nikdy nepotkali v reálném světě, 32 procent dětí v zahraničí někdy veřejně publikovalo informace o sobě či své rodině. U nás to byla polovina.
Habbo zjistilo, že 10 procent dětí z EU někdy přišlo na schůzku domluvenou po internetu, podle průzkumu 3. LF UK v ČR to učinilo 32 procent českých dětí.
Čeští teenageři jsou tedy mnohem méně opatrní než jejich zahraniční vrstevníci. Situaci by měla napravit jak kampaň pro děti a rodiče Prevence násilí na dětech, tak škola. Ministerstvo školství potvrdilo, že do programu Základní škola se dostane varování před nebezpečím na internetu..
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama