Antarktida ztrácí nejvíce ledu za 10 let

18. dubna 2009 v 15:55 | Informatika |  Ekologie
Západní část Antarktidy ztratila v roce 2007 nejvíce ledu za posledních deset let.

Konstatuje to nejnovější studie, jejímž spoluautorem je Jonathan Bamber z univerzity v anglickém Bristolu. Zpráva, která se opírá o monitoring evropských, kanadských a amerických satelitů a následná měření, potvrzuje, že se tak děje vlivem postupujícího globálního oteplování Země.
V Antarktidě tají miliony tun ledu a ledovce následně putují moři kolem zeměkoule.
Vědci, kteří monitorují 85 procent pobřeží Antarktidy, tvrdí, že led se uvolňuje ze dvou částí kontinentu. Západní pobřeží ztratilo v roce 2006 132 miliard tun ledu oproti pouhým 83 miliard tun v roce 1996. Výběžek Antarktidy, který se táhne až k břehům Jižní Ameriky ztratil v roce 2006 60 miliard tun ledu.
Pro představu, jen 4 miliardy tun ledovce pokryje podle Bambera roční spotřebu pitné vody šedesáti milionů obyvatel Velké Británie.
Tání ledovců má bezprostřední vliv na hladinu světových moří. "Ta stoupla o čtyři milimetry v roce 2006, oproti dvěma milimetrům v roce 1996," uvedl výzkumník Eric Rignot. Velkou neznámou je sníh ve vnitrozemí Antarktidy. Proto není pro odborníky snadné odhadnout, co bude dál. Oteplování se nedaří zastavit," míní Amir Delju, výzkumník Světové meteorologické organizace (WMO).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama