Obyčejné žárovky se brzy přestanou prodávat

9. března 2009 v 7:55 | Informatika |  Ekologie
Pětaosmdesát procent domácností, které podle průzkumů stále používají obyčejné žárovky, má poslední šanci nakoupit je do zásoby. Evropská unie plánuje jejich postupný zákaz.

V prosinci 2008 tento plán schválila expertní komise v Bruselu, její rozhodnutí ještě musí schválit Evropský parlament. Očekává se, že směrnice projde bez problémů.
Obchodníci tak musí počítat s tím, že od září 2009 nesmí ve svých obchodech prodávat klasické žárovky. V nařízení je uveden vzorec pro výpočet typu žárovek. Obecně můžeme říct, že jde o ty nejsilnější s výkonem více než sto wattů.
O rok později přijdou na řadu také slabší čtyřicetiwattové a od roku 2012 zmizí z pultů obchodů všechny klasické neúsporné žárovky. V roce 2016 je pak budou následovat také současné halogenové zářivky. Na obchodníky, kteří by i od září příštího roku nepovolené žárovky prodávali, si posvítí Česká obchodní inspekce. Nejvyšší pokuta, kterou může inspekce podle tohoto zákona udělit, je až padesát milionů korun.
Průměrná domácnost může při používání úsporných žárovek ušetřit až tisíc korun ročně. Úspora oproti standardním žárovkám se pohybuje kolem čtyřiaosmdesáti procent. Protože se bude muset zvýšit výroba těchto úsporných zdrojů světla, tak očekává se další snižování jejich ceny.
Prodejci vyšší zájem o ekologičtější světla pozorují už delší dobu. S poklesem ceny přestalo jít o luxusní zboží a od té doby se začaly prodávat. Dnes se dají sehnat úsporné žárovky i řádově za padesát korun. Zákazníci zareagovali hlavně za nízkou cenu. Zatím není nezaznamenáno, že by někdo nakupoval staré žárovky do zásoby.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama