Srážka s naší galaxií zplodí nové hvězdy

9. března 2009 v 7:45 | Informatika |  Fyzika
Mléčnou dráhu zasáhne mračno vodíkových plynů.


Vesmírného ohňostroje, který kolize vyvolá, se ale lidé obávat nemusí. Dojde k němu za 20 až 40 milionů let.
Plynný oblak získal jméno po Gail Smithové, která jej v roce 1963 ještě jako studentka v nizozemském Leidenu objevila. Mračno dlouhé 11 000 a široké 2 300 světelných let se k Mléčné dráze řítí rychlostí 240 kilometrů za sekundu. Do naší galaxie narazí patrně v oblasti ramene Persea.
Podle vedoucího výzkumného týmu z Americké radioastronomické observatoře Felixe Lockmana prudké reakce plynů z mračna a z galaxie odstartují vlnu prudkého vznikání nových hvězd.
Mračno, nyní vzdálené 40 000 světelných let od naší galaxie, tvoří převážně vodíkové plyny. Ty vystačí na vznik zhruba milionu hvězd podobných našemu slunci. Hrana oblaku, který nyní rotuje společně s Mléčnou dráhou, se již dotýká jejího okraje. Nevíme přesně, odkud se vzal, protože jeho pohyb je trochu zmatený, ale můžeme říci, že již začíná reagovat s okrajovými částmi Mléčné dráhy. Zároveň je přitahován gravitační silou Mléčné dráhy.
Podobným způsobem mohla podle odborníků vzniknout ze Země viditelná oblast jasných hvězd, takzvaný Gouldův pás, který leží poblíž našeho Slunce. Jeho součástí je na severní polokouli Země souhvězdí Labutě.
O existenci mračna se ví již řadu let, dosud ale nebylo jisté, zda se pohybuje k naší galaxii, nebo od ní. Druhou variantu prokázal nový výzkum týmu amerických vědců za pomoci teleskopu Národní radioastronomické observatoře v Green bank v Západní Virginii.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama