Podle EU nebude v Česku voda

9. března 2009 v 7:35 | Informatika |  Ekologie
Brusel se obává nedostatku pitné vody v Evropě.

Vodohospodáři a ekologové se přou, jak tento problém řešit. Na jihu Evropy se mnohde stává, že v letních měsících pouštějí vodu pouze v určitých hodinách. Nemají jí totiž dostatek. A Česku hrozí, že už v roce 2050 to bude stejné.
Evropská komise doslova konstatuje, že pokud evropské země nezačnou s vodou šetřit, budou se muset o své zásoby obávat. Tento stav skutečně může nastat.
Vodohospodáři chtějí znovu oprášit komunistické plány z padesátých let minulého století a zatopit desítky míst v Česku vodou z přehrad.
Obce ani ekologové s tím však nesouhlasí. Například podle Hnutí Duha náš problém není v nedostatku pitné vody, ale potřebujeme vrátit vodu do krajiny. Umožnit řekám jejich původní meandrovitý tvar a obnovit mokřady.
Při povodni v roce 1997 dokázaly poslední komplexy lužních lesů zachytit více vody než všechny přehrady na tocích Odry a Moravy.
Spor o vodu mezi úředníky a ochránci trvá skoro rok. Rozhořel se na základě zveřejnění Plánu hlavních povodní, který měl vytvořit stavební uzávěry na místech vhodných pro stavbu přehrad. Kvůli masivnímu odporu veřejnosti však ministerstvo muselo od plánu ustoupit.
Evropská komise ve své zprávě uvedla, že škody se kvůli nedostatku vody za posledních třicet let vyšplhaly ke stovce miliard eur. Státy unie by proto měly více šetřit vodou jak v domácnostech, tak i v průmyslu, protože v Evropě jí přijde nazmar až 40 procent.
Jedno z nejhorších období sucha postihlo v roce 2003 v EU přes 100 milionů lidí a přišlo asi na 8,7 miliardy eur. Podstatné je podle komise stanovení "správné ceny" za vodu, která by spotřebitele motivovala k řešení.
Téměř dvě miliardy lidí na Zemi nemají přístup k pitné vodě. Ve více než 80 zemích světa je situace s vodou napjatá. Ročně umírá pět milionů lidí, neboť požijí znečistěnou vodu. Kolem 70 procent pitné vody spotřebují zemědělci. 97 procent vodních zdrojů Země tvoří nepoživatelná slaná voda. Necelá tři procenta vody jsou ve věčném ledu Arktidy a Antarktidy, řeky a vodní plochy tvoří jen necelé procento.


Jaká bude situace v Česku, pokud se nic neudělá:

- Vyschne více než polovina studné.
- Nastane rapidní úbytek spodních vod.
- Znehodnotí se zemědělská půda.
- Uhyne množství ryb a dalších vodních živočichů v tocích.
- Dramaticky se rozšíří řasy a silnice v přehradách.
- Sníží se počty chovných rybníků.
- Výrazně se zvýší prašnost ve městech.
- Přibude požárů.


Jak vypadají opatření, která zabrání úbytku vody:

- Vrátit zeleň do krajiny, aby stahovala srážky a doplňovala lépe spodní vody.
- Postavit desítky suchých hrází, jako účinnou ochranu před přívalovými dešti.
- Umožnit řekám a potokům původní tvar, aby měly přirozený rozliv vody do krajiny.
- Zachovat lužní lesy kvůli lepšímu vsakování.
- Zakládat nové mokřady a rybníky.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama