Na Marsu může padat sníh

10. března 2009 v 21:20 | Informatika |  Fyzika
Sonda Phoenix objevila na Marsu sněhová mračna, vločky ale tají ještě nad povrchem.

Ve výši několika kilometrů nad rudou planetou objevila sonda Phoenix, vyslaná americkou Národní agenturou pro letectví a vesmír (NASA), sníh padající z mraků. Ve vzorcích půdy zároveň nalezla důkazy dávné přítomnosti vody a minerálů které vzájemně reagují stejnými procesy jako na Zemi.
Laserová zařízení určené ke shromažďování poznatků o tom, jak reaguje atmosféra a povrchem Marsu, detekovalo sníh padající z mračen ve výši přibližně čtyř kilometrů na přistávacím stanovištěm vesmírného tělesa. Na základě vyhodnocených dat se dá říci, že se však sníh před dosažením povrchu planety vypařil.
Testy Phoenixu rovněž přinesly stopy vedoucí k plavené křídě, hlavnímu skladebnému prvku křídy a částicím, které by mohly tvořit jíl. Většina jílů a uhličitanů pro srovnání vzniká na Zemi je jedině spolupůsobením vody. Uhličitany byly na Marsu také nalezeny.
Od svého květnového přistání na Marsu sonda potvrdila, že vodu obsahuje podpovrchová tvrdá vrstva tvořená ledem a na severním cípu planety. Zjištění, zda tento led taje, napomůže odpovědět na otázku, zda tamní prostředí kdy umožňovalo život. Její zodpovězení je zároveň nejdůležitějším cílem mise.
Phoenix tak na rudé planetě pátrá po mikroorganismech, které kdysi mohly vzniknout ve vodě. Průzkumné zařízení NASA pracuje na Marsu již od poloviny dubna 2008. Pokud vydrží solární panely, měla by být sonda funkční přinejmenším do roku 2008. Záměrem výzkumníků je rovněž aktivace mikrofonů, které by měly zachytit zvukovou podobu planety Mars.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama