Klíč podle fotky

11. března 2009 v 14:10 | Informatika |  Moderní technologie
Američtí vědci vyvinuli program, který dovoluje zhotovit dokonalý duplikát klíče podle fotky pořízené ze vzdálenosti až několika desítek metrů.

Moderní technika nabízí spoustu možností, jak ochránit osobní bezpečí a majetek, ovšem představuje i riziko. Stejně rádi jako výrobci zabezpečovacích zařízení totiž po elektronických pomůckách sahají i lidé s nekalými úmysly. Zdá se, že nyní mohou mít navrch ti druzí. Obětí technického pokroku se stal ten nejběžnější zabezpečovací systém - klíče do zámku.
Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu totiž představili novou metodu bezkontaktního kopírování klíčů. Členové týmu vedeného Stefanem Savagem svůj systém demonstrovali na konferenci zaměřené na bezpečnostní problémy počítačů a rizika narušení komunikace. Konference proběhla v Alexandrii v americkém státě Virginia na podzim roku 2008.
Odborníci chtějí, aby si lidé uvědomili, že tradiční klíče ani zdaleka neposkytují bezpečnou ochranu majetku.
Schopnosti systému Sneakey (složenina z anglických slov sneak - připlížit se či ukrást a key - klíč) experti demonstrovali na fotografii klíčů položených na stolku před kavárnou. Fotograf vybavený digitální zrcadlovkou střední cenové hladiny zaostřil na objekt ze vzdálenosti šedesáti metrů. Z pořízeného snímku, který na první pohled nevypadá příliš kvalitně, software získal dostatek dat nutných k výrobě klíče, který do zámku hladce vklouzne.
Situace je ještě vážnější, než se zdá. Software si totiž poradí i se snímkem z jednoduchého kompaktu či z foťáku zabudovaného do mobilu. V tom případě je samozřejmě nezbytné dostat se k snímanému objektu dostat blíž. Není však nutné, aby byly vidět všechny zoubky z profilu. Systém totiž umí odvodit hloubku a umístění zářezů nasnímaných z takřka libovolného úhlu.
Odborníci už nějakou dobu dokážou vyrobit duplikát klíče podle fotky z velkým rozlišením. Nyní je nutné poukázat na to, že s příchodem levných zobrazovacích čipů, díky nimž jsou digitální kamery všudypřítomné, se riziko značně zvýšilo. Snadná dostupnost počítačových technik na zpracování obrazu pak znamená, že informace lze snadno získávat bez potřeby hlubokých odborných znalostí. Vědci metodu otestovali na běžném zámku systému Yale, u nás známém jako "fabka". Fakt, že vyvinutý program nechtějí zveřejnit, neposkytuje velkou úlevu. Jasně totiž říkají, že jejich práci může kdokoli napodobit.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama