Elektřina ze Slunce

9. března 2009 v 11:45 | Informatika |  Ekologie
Nejlépe využívá solární energie Německo, druhé jsou USA. Česká republika je ve světovém srovnání na třinácté příčce.

V České republice se snaží sluneční energii používat stále více domácností a firem. Na rodinných objektech se letos objevily desítky nových fotovoltaických panelů, tedy zařízení, která vyrábějí elektrickou energii ze slunečních paprsků. Jejich celkový výkon se ke konci prvního pololetí 2008 vyšplhal na 9,6 megawatt. Toto množství dokáže pokrýt průměrnou roční energetickou spotřebu 12,5 tisíc lidí. Přesný počet uživatelů se nedá určit
V Česku pomocí slunce například vytápí jedno ze sídlišť v severočeském Jirkově. Společnost Ekosolaris pro tento projekt dodala městu přes 40 slunečních panelů.
Donedávna přitom byla výroba solární energie spíš experiment. V současnosti se však začíná využívat komerčně. A výrobci z toho těží.
Kromě zahraničních společností, jako je například Kaneka Corporation z Japonska, mají zásadní podíl na produkci solárních panelů i menší výrobci z Česka. Například severomoravská firma Prosolar. Společnost dodává panely především do zahraničí. Její obrat v roce 2007 činil 80 milionů korun. Téměř 70 procent produkce směřuje do zahraničí - nejčastěji do Slovinska, Polska a Litvy. Společnost Strojírny Bohdalice v roce 2006 vyráběla zhruba stovku panelů. V roce 2007 se produkce zvýšila na pět tisíc kusů. Firma vyrábí termické panely pro ohřev vody. Mezi hlavní odbytiště firmy patří kromě Česka i Itálie a Slovensko.
Světovým lídrem ve využívání solární energie je Německo. Česko je na 13. příčce. Zatím největší český solární park o výkonu 1,6 megawatt je v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku. Do solární energie i ČEZ. Ten plánuje v Česku instalaci fotovoltaických článků o celkovém výkonu 20 megawatt.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama