Češi hledají práci v tisku a na internetu

11. března 2009 v 14:40 | Informatika |  Moderní technologie
Skoro polovina lidí hledající nové zaměstnání v České republice v roce 2008 hledala práci, která je dobře placená.

Samostatnou otázkou pak zůstává, kde takovou dobře placenou práci najít. Skoro čtvrtina lidí v ČR se obrací na internet a tamní nabídky. Stejný počet by pak sáhl po novinách. Denní tisk oproti internetu každopádně na oblibě mírně ztrácí. Nedokáže totiž zaručit úplně aktuální informace. Na druhou stranu noviny mají zase jiné výhody. Vezmete si je třeba do metra. Pracovní nabídky si tak můžete přečíst třeba na cestě do zaměstnání. Tato varianta u internetu zatím odpadá.
I když by se dalo očekávat, že jedno z prvních míst, kam si lidé půjdou pro nové pracovní nabídky bude pracovní úřad, neděje se tak. Tamní úřednice jsou totiž příliš vytížené, než aby se mohly věnovat každému uchazeči. Jedna úřednice má na starosti 150 až 300 uchazečů a v tomto systému není možné zajistit třeba konzultaci či poradenství.
Konzultaci či poradenství naopak dokáží zajistit internetové servery, které se nabídkou volných pozic profesionálně zabývají. Je poměrně obvyklé, že na těchto stránkách kromě nabídek může potencionální uchazeč najít takové informace, které by se normálně dozvěděl jen s obtížemi. Jedná e například o pravidla, jak se chovat při pohovoru.
Například není vhodné se hned na první schůzce ptát na plat. Je to nepsané pravidlo, o kterém se málo ví. Na internetu lze chatovat s personalistou či jinými odborníky na trh práce.
Je ale poměrně velký rozdíl mezi tím, kde lidé práci hledají, a tím, jak práci skutečně našli. Pokud si chce člověk spolehlivě obstarat nové zaměstnání, měl by se spolehnout na známé. Tato varianta se dlouhodobě setkává s největším úspěchem, a to dokonce už od roku 1989.
Je to oblíbený způsob nejen u zaměstnavatelů, ale také u uchazečů. Pomocí doporučení firma získá o uchazečovi nejvíc osobních informací. Totéž funguje i obráceně. Informace od známých zůstanou v Česku stále velice oblíbenou praktikou při hledání nového zaměstnání, přesto by je ale měl časem předstihnout právě tolik zmiňovaný internet.
Pří rozhodování o novém zaměstnání hraje velkou roli ještě jeden faktor, a tím je čas strávený na cestě do práce a z práce. Ukazuje se, že Češi oproti uplynulým letům začínají být o něco pohodlnější. Pracovních nabídek bylo v roce 2008 dost, a proto si lidé mohli vybírat, aby nemuseli dlouho dojíždět. Předpokládá se, že v roce 2009 ekonomika zpomalí a nezaměstnanost se lehce zvýší. Mnoho lidí však odejde do důchodu a mladí se spíše než práci budou věnovat studiu. Stále bude platit, že ten kdo prácí chce, a nemá přílišné nároky, najde ji. V některých regionech bude velký problém práci sehnat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama